D O T A Z YZvracím každý den! Co mám dělat?

Zvracení a nevolnost patří k nejčastějším průvodním jevům časného těhotenství. Může se objevovat kdykoliv během dne a může také trvat celý den! Obvykle se objevuje v prvních 12. - 14. týdnech těhotenství

Pokud se cítíte nejhůř po ránu, zkuste sníst něco jednoduchého - suchar, suchý toast a to ještě před tím nž vstanete z postele.

Pokud nevolnost přetrvává celý den, zkuste jíst a pít měně, ale častěji

Vyhýbejte se tučným potravinám a mléčným nápojům.

Některé ženy tvrdí, že se jejich potíže zmírnily s nápojem, který obsahuje hroznový cukr nebo dokonce, že jim pomáhají sladkosti.

Můžete zkusit rostlinné prostředky např čaje ze zázvoru, máty, heřmánku.

Zkuste spolknout malinkou kostičku ledu.

Pokud vůbec nejste schopna přijímat potravu, poraďte se se svým ošetřujícím gynekologem, který vám může předepsat injekce, čípky, tablety => pokud ani tato léčba nepomohla, pak je nutné přistoupit k hospitalizaci (čili k pobytu v nemocnici), kde vám budou účinné látky aplikovány v infuzích (čili kapačkách).

Musím v autě používat pásy?

ANO! Podle zákona je musí používat řidič i spolujezdci.
Bezpečnostní pásy mohou být sice při větším bříšku nepohodlné, ale představují i tak nejlepší ochranu matky i dítěte při případné nehodě.
(Budete-li mít nehodu, nechte se vždy vyšetřit! V ojedinělých případech může dojít k poranění placenty v děloze!)

Mohu cestovat letadlem?

Jestliže vaše těhotenství probíhá normálně, pak ano! Ale většina leteckých společností však nepouští na palubu letadla ženy po 34. týdnu těhotenství.
(Platí, že je lepší se vždy u vaší letecké společnosti informovat, jak je to konkrétně u nich s leteckou přepravou těhotných žen).

Kolik bych měla přibrat v těhotenství na váze?

Váha není v těhotenství příliš důležitá (pokud nemáte velkou podváhu nebo nadváhu).Budete se však cítit mnohem lépe, budete-li přibírat na váze postupně a nepřiberete-li najednou příliš mnoho! Podle mínění odborníků je ideální váhový přírůstek mezi 8.-12.kilogramy.

Mám silné pálení žáhy! Dá se tomu nějak předcházet?

- snažte se jíst menší množství potravy, ale častěji
- nejezte před spaním
- některým ženám pomáhá vypití sklenice mléka
- vyhýbejte se silně kořeněným pokrmům
- jestliže máte pálení žáhy i v noci, neležte ve vodorovné poloze, podložte si horní část trupu polštářem
- a pokud jste vyčerpala všechny námi uvedené možnosti, pak se poraďte se svým ošetřujícím gynekologem, který vám může předepsat léky, které zmírní vaše potíže.