klimakterium

Návaly horka

Návaly horka - snad nejčastěji udávaný příznak. Žena udává, že ji "polije horko", ketré postupuje od hrudníku přes krk do obličeje. Žena viditelně zčervená, velmi často se i zpotí, udává, jak jí "tečou čůrky potu" po spáncích a též velmi často dochází i k bušení srdíčka, takže bezděčně dává ruce na hrudník.
Návaly jsou různě časté - od jednoho za měsíc či za týden či za den až po několik za hodinu. Trvají několik sekund, vyjímečně nekolik minut nebo dokonce déle.
Zkoušely se různé provokace, abychom zjistili, kdy návaly přicházejí a měli tak možnost se jim vyvarovat. Přijdou kdykoliv a bez závislosti na čemkoliv (rozčilení, stres, vykouřená cigareta, vypitá sklenka vína nebo destilátu...). Co je pro ženu nepříjemné je fakt, že její okolí na ní tento příznak může pozorovat.
Pro ženu jejíž povolání vyžaduje práci s lidmi (učitelky, prodavačky, lékařky...)to může být výrazný společenský handicap.
Další problém může nastat doma. Většina žen preferuje teplo, teď najednou začnou vyhledávat chladnější prostředí. U mužů nastává situace přesně opačná - zatímco v mladším věku i v mrazech byli ochotni chodit mužně jen v trenýrkách a to i několik hodin. Ale se stoupajícím věkem začínají vyhledávat teplo. Asi dál nemusím pokračovat, protože si jistě dokážete představit co se v ložnici těchto manželů odehraje.
Žena otevře okno dokořán (a to i v prudké zimě), manžel pod dvěma peřinami drkotá zubama. A i tam kde nikdy nebývaly hádky, mohou být na denním pořádku.
A věta "který normální chlap by to s tebou vydržel?! Vám asi bude důvěrně známá.
Nedá se ani odpovědět na otázku, jak dlouho tento stav potrvá - rok, 2roky, 5let?? Může to být vyjímečně i více než 20let.


Noční pocení

Velmi nepříjemný příznak, bývá často sdružený s návaly, nejčastěji přichází v noci.
Noční pocení může být od jednoho za měsíc, za týden, za den i noc, ale může být i několikrát za jednu noc! Žena se probudí doslova " v kaluži svého vlastního potu". Znamená to, že musí v noci vstávat, osprchovat se, převléci se, převléct i své ložní prádlo. A když se toto v noci opakuje dvakrát, třikrát nebo i vícekrát, bude žena pochopitelně nevyspaná a když si najde přes den chvilku odpočinku, připraví ji o ni návaly horka. A teď si představte, že se toto příkoří může opakovat denně, po dobu několika týdnů, ale i měsíců,
Je jasné, že chronické navyspání začne být na ženě znát. Nastoupí hlubiké kruhy pod očima, zvírazní se vrásky, chronická únava přejde v depresi, neboť z tohoto stavu žena nevidí úniku.


Poruchy spánku

Mohou se vyskytnout jako osamocený příznak, často ale bývá spojen s nočním pocením. Pokud vás probudí noční pot, musíte se osprchovat, převléct, a potom se pochopitelně hůře usíná. Anebo usnete při hlavním televizním pořadu, ale z ničehonic se probudíte mezi druhou a třetí hodinou ranní a dál už nic nedospíte! Koukáte do tmy, nebo se snažíte číst knihu ze které si nic nepamatujete, ale spánek se podruhé nedostaví. Anebo je půlnoc, a vy ne a ne usnout, a přitom se cítíte po celodenní honičce opravdu unavená. Pak spolknete tabletku hypnotika (tableta na spaní) nejčastěji půjčenou od kamarádky, po které sice usnete, ale ranní vstávání bude pohromou. Cítíte se jako po večírku, který se však nekonal. A opět: když si představíte, že takováto noc může být každá a to po dobu několika týdnů, měsíců či let, je vám jasné, že se to na každé z vás "musí podepsat". Na obličej začneme nanášet "hory" make-upu, ale ten po určité době už nic nespasí.


Podrážděnost

Tento příznak se nejčastěji snoubí s předešlými. Kdž si představíte, že vás denně pronásledují návaly horka, v noci pocení, nespavost, pak už prostě nemáte dost sil, aby jte se na své okolí usmívala jako dřív, o tolerantním chovánívůči svému okolí ani nemluvě. V zaměstnání vám mladší kolegyně uštědří lehce ironickou poznámku, a zatímco dříve by jste zasmála či dokonce ještě vtipněji odpověděla, teď předvedete hysterickou scénu nebo se rozpláčete. A okolí si šeptá: "ona je teď nějaká divná!" Nehovoře o tom, že vás dokáží z rovnováhy vyvést běžné denní problémy - v supermarketu se doprodaly vaše oblíbené rohlíky, a tak vynadáte dětem či manželovi.
Podrážděnost v sobě nese i určitý druh nadměrné vztahovačnosti - v každé větě najdete podtext, který uráží, každý druhý pohled v tramvaji či autobuse může být (podle vás) skrytou vulgaritou nebo výsměchem. Vaše trpělivost se snadno vyčerpá. Budoucnost může vypadat beznadějně, trpíte propastnou ztrátou sebedůvěry (úkoly, do kterých jste se pouštěla dříve s nadšením, vás mohou učinit bezradnou). A pozor ! Jestli se sebou nezačnete rychle něco dělat, může se stát, že začnete ztrácet kamarády a přátele, se kterými vás pojí kus života!


Nesoustředěnost a zapomínání

Už se vám stalo, že jste seděla hodinu na pracovní poradě, a nepamatujete si z ní ale vůbec nic? Váž vedoucí jistě hovořil precizně, ale vy jste prostě "vypnula". Přemýšlela jste, jak zvládnout nákup, jestli se dcera učí na přijímací zkoušky, že na poště musíte zaplatit složenky. Časem si začnete hledat nějaký systém (teba uzel na kapesníku), jak si všechny povinnosti zapamatovat. Nejčastěji to bude systém papírků, ale i ty začnete časem ztrácet, a celý systém se zhroutí! Ty techničtější z vás využijí služeb mobilních telefonů a jiných technických věciček, které budou sloužit k připomínání, co ještě mám udělat. A i ty časem selžou, protož za chvíli se vám bude zdát, že pípou neustále, a časem je všechny vypnete, protože se děsíte každého dalšího pípnutí, na copak jsem to zase zapoměla. Uf!


Deprese

Může postihnout i ženy , které se vám dosud zdály plné elánu a životního optimismu. Většinou je to tam, kde se objeví všechny výše jmenované příznaky.
Představte si ženu trpící ve dne návyly, v noci se dvakrát probudí zpocená, po práci (kde právě hrozí zrušení jejího pracovního místa) utíká domů, kde čeká syn s poznámkou za nevhodné chování, dcera neví, jestli není těhotná a manžel křičí, že toho má dost a podal návrh na rozvod! Do toho stárnou naši rodiče a je potřeba jim věnovat více času nebo je dokonce přestěhovat do své domácnosti!
A naše samotné trápení, že již nejsme krásné a přitažlivé jako dříve.... Myslí, že toho je tolik, že "tohle se přece nedá zvládnout!
A k depresi je jenom krůček!


Bolesti hlavy

Mohou začít trápit i ženy, které dosud nevěděly, co to bolest hlavy je.
Vždy je nutné vyloučit i závažné onemocnění.


Oční postižení

Atrofisace (= sesychání) spojivky, rohovky a slzných žláz - může způsobit potíže s kontaktními čočkami (záněty,....) a až i degeneraci sítnice, která může končit slepotou!
Všeobecně je časté pálení + svědění očí, zhoršení visu, problémy na sluníčku - oči jakoby pálily, hůře viděly,....


Kožní potíže

Kůže se z nedostatku estrogenu ztenčuje, dochází k její suchosti, k depigmentaci (tj. ke změnám v uložení pigmentových skvrn, ke vzniku vrásek
Vrásky
Jde asi o nejnápadnější projev stárnutí (je tedy normální součástí biologického procesu stárnutí) kůže si uchovává schopnost kontroly odpařování vody, ale podpůrné tkáně pod ní atrofují (sesychají) a ztenčují se, kůže tak ztrácí své přirozené napětí a pružnost. Ztrátou (hlavně) elasticity se pak kůže vyvěšuje a po vypnutí se nedokáže vrátit do původního stavu. Zhoršuje se krevní zásobení a kůže dostává matný nažloutlý nádech!

Nejčastější příčiny vzniku vrásek
1)Biologický proces stárnutí (u žen i nedostatek estrogenů)

2)Expozice kůže slunci (až 90% kosmetických problémů provázejících stárnutí je způsobeno škodlivým UV zářením!!!) Kůže, která je dlouhodobě vystavována slunci zvolna zesiluje, žloutne, šupinatí, tvoří hluboké vrásky, a dokonce hrozí riziko vzniku rakoviny kůže.

3)Kouření - u silných kuřáků je až 5x vyšší pravděpodobnost vzniku lícních vrásek než u nekuřáků!

Vlasy
S určitým typem, barvou a kvalitou vlasů jsme se všichni narodili! S přechodem se však u žen nejčastěji objevuje řídnutí vlasů! Jde ale o přirozený důsledek procesu stárnutí, se kterým se musíme postupně smiřovat.

Výrůstky
Po čtyřicítce se začínají objevovat drobné bleděhnědé výrůstky na kůži ( nejčastěji na kůži krku, pod prsy a pažích). Nejsou nebezpečné, ALE oděvem nebo při mytí je lze zatrhnout, čímž může dojít ke krvácení, které vás pochopitelně vyleká. ( i když nejsou nebezpečné, vzhledem k tomu, že většina z vás, kdo čtete tyto stránky, jste laici, doporučuji vždy vyhledat lékaře - odborníka ( v daném případě - dermatologa = kožního lékaře)

Chlupy (chloupky)
často se zvyšují po menopause ( po posledních menses) ve věku 65 let má až 40% žen znatelný knírek a 10% vousy na tvářích Příčinou je přirozený pokles hladiny estrogenů a následná mírná převaha hormonu testosteronu (= mužský pohlavní hormon).


Zubní potíže

Atrofisace (sesychání) sliznic v dutině ústní způsobuje potíže s :


Uši, nos, krk


Močové potíže

Jsou v přechodu a po přechodu velmi časté. Pochva leží velmi blízko močového ústrojí, je od něj oddělena pouhou tenkou vrstvičkou buněk. Na nedostatek hormonu estrogenu reagují všechny tkáně stejně - ztenčováním a vysušováním!
Jak mohou močové potíže vypadat?

Více se dozvíte v odkazu POTÍŽE S MOČENÍM.

Co můžu udělat sama?
Denně vypít dostatečné množství tekutin !! (tj. minimálně 2 litry!!). Jestliže už dokonce výše popsané příznaky máte, vypijte i ještě jednou tolik a samozřejmě vyhledejte lékaře ! vhodné cvičení ( jako je plavání či jízda na kole) zlepší prokrvení v oblasti malé pánve !!


Poševní potíže

Jsou také poměrně časté, navíc jde o potíže, se kterými se jen velmi obtížně svěřujete i vašim lékařům ( a z mé praxe musím říci, že je úplně jedno, jestli za stolem sedí lékař - muž či lékař - žena) Jde o potíže, které jsou subjektivně velmi nepříjemné. I zde hraje největší roli nedostatek hormonu estrogenu! Dochází zde k tzv. atrofizaci pochvy (= chřadnutí, zmenšování), tedy pochva se zkracuje, zužuje, snižuje se tvorba hlenu a výsledkem je velmi často pálení a svědění rodidel. Pohlavní styk ( na takto suché, zúžené a zkrácené pochvě) bývá nepříjemný až dokonce bolestivý ! Navíc je poševní sliznice náchylnější k zánětům, protože na suché poševní sliznici postupně vymizela normální bakteriální mikroflora (tedy bakterie, které jsou za normálních okolností v pochvě přítomny a do jisté míry i pochvu chrání).

Troufla bych si říci, že řešení problému není v dnešní době až tak složitou záležitostí, ale....... Jak je již v úvodu napsáno, pro mnoho žen je téměř nepřekonatelný problém se s touto skutečností svěřit. Dalším problémem se ukazuje i komunikace mezi partnery. Ženy se mnohdy stydí, dokonce i b o j í , říci svému partnerovi, že mají bolesti při pohlavním styku a raději " TO" vydrží. Ale ať už je to strach či stud z lékaře anebo strach či stud před partnerem, začínají se ženy pohlavnímu styku vyhýbat. A máte-li sexuálně aktivního partnera, začnou se objevovat hádky, obviňování,.....

Co můžete udělat sama?
Můžete použít různé poševní zvlhčovací krémy ( = LUBRIKAČNÍ), které zmírňují suchost pochvy, svědění nebo bolest při pohlavním styku. Zvlhčení pochvy zabraňuje též i infekcím pochvy. Krémy jsou různé - snad bychom mohli doporučit hlavně ty, které obsahují i výtažek australského čajovníku ( tea tree ). Cvičení (jako je již zmiňovaná jízda na kole a plavání) zlepšují prokrvení v oblasti malé pánve Oblečení - noste bavlněné spodní prádlo a prádlo, které není na vás "upnuté". tedy sukně, šaty.


Osteoporosa

Osteoporosa = řídnutí kosti = "tichý zloděj" kostí. Název pro nemoc je odvozen z latinského slova "os" tj.kost a od latinského slova "porosa" tj. prořídnutí. Jde tedy o prořídnutí kostí, o nadměrný úbytek všeho, z čeho je kost složena (tzn. že ubývá minerál, v našem případě hlavně vápník neboli kalcium, a ubývá bílkovina zvaná kolagen, na který se vápník váže). Prořídnutí je přitom takového rozsahu, že se výrazně změní mechanická funkce kosti. Organismu hrozí nebezpečí zlomenin, a to i při nepřiměřeně malé zátěži!!

Předpokládá se, že osteoporosou trpí asi 16% obyvatelstva u nás !
Přibývá jí i ve vyspělých zemích a předpokládá se, že výskyt bude stoupat !
P R O Č ? To zatím přesně nevíme !
Příčin bude několik, prodlužuje se průměrný věk obyvatelstva a lidé se "své" osteoporosy prostě dožijí, více se uplatňují vlivy, o nichž víme, že podporují vznik a rozvoj osteoporosy:

Kost má 3 základní funkce: slouží jako mechanická opora, tvoří se v ní krev, je zásobárnou vápníku a fosforu pro organismus. Přestavba kosti probíhá CELÝ ŽIVOT!! Pokusím se vám teď velmi zjednodušeně říci jak ??
Přestavbu kosti zajišťují 2 typy buněk:
osteoblasty
to jsou buňky, které tvoří bílkovinu kosti, do které se pak ukládá vápník
osteoklasty
to jsou buňky, které odbourávají kost , tedy odbourávají vápník i bílkovinu.

Z výše uvedeného je tedy jasné, že převažuje-li činnost osteoblastů, převažuje novotvorba kosti (tak je tomu u dětí a mladých lidí asi do 20 - 25 let). Pak se funkce osteoblastů a osteoklastů vyrovnávají a asi po 30.roce věku pomalu začíná převládat funkce osteoklastů (odbourávačů) nad osteoblasty (tvořiči) a kosti začne mírně ubývat (asi 1% ročně), později (zejména u žen v přechodu) pak rychleji - i 2% ročně ! Cílem prevence osteoporosy je vytvořit co nejvyšší rezervu a co nejvíce zpomalit odbourávání kosti. Příčiny vzniku osteoporosy dělíme na faktory

Faktory neovlivnitelné

Genetické
Povaha dědičného přenosu této vlohy není jasná, zatím ani neumíme zjistit, zda tuto vlohu máte. Je však dobré se poohlédnout v rodině, zda neexistuje někdo (maminka, babička,...), kdo měl osteoporotickou zlomeninu. Zatím proti této vloze nemůžeme nic dělat, jen zavést několik známých preventivních opatření.

Věk
Výskyt osteoporosy u žen 50-70ti letých je asi v 1/4 populace,
výskyt osteoporosy u žen starších 70ti let je asi u 3/4 populace !!!!!
Výskyt osteoporosy u mužů 50-70ti letých je asi u 5%
výskyt osteoporosy u mužů starších 70ti let je asi u 20%.
Rozdíl mezi muži a ženami začíná být nápadný zejména po 50.roce věku (což souvisí s výrazným úbytkem až vymizením vaječníkových hormonů - estrogenů).

Pohlaví
Ženy onemocní osteoporosou dříve a 3x častěji než muži !!! V reprodukčním věku (tj. věk od prvních menses do posledních menses) jsou ženy chráněny před ztrátou kostní hmoty vysokou hladinou estrogenů, zatímco v přechodu nastává zrychlení ztráty kostní hmoty liv na rozvoj osteoporosy má i samotný nástup menstruace. Tedy je více ohrožena žena, u které první menses nastoupily po 17.roce jejího věku. A současně má vliv na onemocnění osteoporosou i poslední menses, tedy menses, které skončily PŘED 45.rokem věku (a je jedno, zda-li cestou operační nebo samovolně).

Zeměpisné vlivy
Zlomeniny krčku kosti stehenní jsou častější v zemích mírného pásma než např. v tropech.

Etnický původ
Výskyt zlomeniny krčku kosti stehenní je častější u bělochů než u černochů (snad to souvisí s vyšší kostní hmotou u černochů, snad i s tím, že tyto národy jsou většinou více na sluníčku - např. kmeny v Africe - mají tedy díky sluníčku i hojně vitaminu D, který má jeden z rozhodujících vlivů na kvalitu kosti,....).

Faktory ovlivnitelné (nebo alespoň částečně ovlivnitelné)

Tělesná zátěž Ta je nejpřirozenějším podnětem pro funkci stavebních kostních buněk, má obrovský vliv na kost - například při znehybnění (nemoc, úraz, kosmonauti...), může již během 6ti měsíců dojít k úbytku kostní hmoty až o 30% !!!! Musí být přiměřená a to věku a celkovému stavu člověka. Měla by začít již v předškolním věku !!!!

Co můžu udělat sama ?
1. Budu se snažit, abych osteoporosu vůbec nedostala!
Strava bohatá na vápník, pravidelná cvičení - NIKDY NENÍ POZDĚ začít na sobě pracovat !!
( Ženy, které cvičí 2xtýdně mají kosti s větší hustotou kostní hmoty než ženy, které cvičí 1xtýdně, ale i ty mají stále lepší kostní hmotu než ženy, které necvičí vůbec !!)

2. Již mám osteoporosu!
Předcházet zlomeninám (tzv. odstranit volně položené koberce, na schodišti pevné zábradlí, o které se mohu s jistotou opřít, velká opatrnost na velkém nebo ledovém nebo nerovném povrchu,.....)
Pravidelné cvičení (pochopitelně úměrně věku a zdravotnímu stavu).
Strava bohatá na vápník. Pobyt na čerstvém vzduchu a slunci ( nutné pro tvorbu vitaminu D). Udává se, že na dostatečný denní příjem vitaminu D stačí 10 cm2 povrchu kůže slunit na 10 minut! To bychom mohli zvládnout!


Alzheimerova demence ( = hloupnutí)

Ženy jsou postiženy 2-3x častěji než muži, souvisí s vyšší průměrnou délkou života (ve věku 85 let postihuje polovinu populace)

Jak se projevuje? Jak ji můžeme poznat?

Má nenápadný začátek s postupně se rozvíjejí ztrátou paměti! Zpočátku je VELMI obtížné rozlišit, zda jde o úbytek paměti související s věkem. Nejprve se rozvíjí porucha tzv. epizodické paměti, tzn. že pacienti nejsou schopni si zapamatovat novou informaci, ale hlavně nejsou schopni si ji vybavit. Př. zapomíná každodenních událostí - "Co jsme měli dnes k obědu?". V další fázi dojde ke ztrátě tzv. sémantické paměti, tzn, že pacienti si nedovedou vybavit běžné skutečnosti (např. názvy dní, měsíců, jména, atd.). Postupně se rozvíjí porucha emocí - pacienti obviňují okolí, že jim "bere jejich věci", začínají se objevovat bludy např. že "jejich dávno zemřelý partner je naživu", objevuje se porucha řeči tzn. že zapomínají na názvy věcí či používají neodpovídající pojmenování. Dochází ke ztrátě prostorové orientace - pacienti bloudí i známém místě, v žádném případě si nedokáží zapamatovat novou cestu (bloudí, nenjdou cestu domů, zapomínají, jak se jde do míst, která navštěvovali desítky let - např. na poštu nebo do obchodu). P O Z O R ! Nemocní jsou přesvědčení, že jim NIC není !!!!

Příklady:
1. pacient(ka) přijede do hotelu např. je na služební cestě, ubytuje se, ale druhý den NEVÍ, kde je a co tam vůbec dělá.........

2. pacient(ka) zaparkuje auto ve vedlejší ulici, protože v té "jeho" nebylo dnes místo. Na druhý den NEVÍ, kde auto je, a jde ohlásit krádež

Asi je zbytečné si dále vysvětlovat trapnost obou situací, když se prokáže "kdo je a co tam dělá" nebo když vás policie přivede k vašemu vozu o ulici dál. A takováto "příkoří" se začnou stupňovat!

Tedy klesá schopnost pacientů komunikovat s okolím. Přestávají poznávat přátele i příbuzné. Nakonec přijdou i o schopnost udržet oční kontakt s lidmi, kteří o ně pečují. Nejsou schopni se udržet v sedě. Stávají se němými!

Smrt - nastává nejčastěji v důsledku aspirační pneumonie (tj.zápal plic v důsledku vdechnutí tekutiny, jídla, předmětu,....) nebo na komplikace exulcerovaných dekubitů ( zjednodušeně - člověk, který se nehýbá, u takového dojde velmi často k proleženinám, které se mohou infikovat, a při nezvládnuté infekci, dojde ke smrti - lidově - otravě).

střední délka dožití od stanovení diagnosy se pohybuje od 8 do 12ti let! PŘÍČINA NENÍ ZNÁMÁ !!! (předpokládá se defekt určitého genu) L É Č B A - zatím nedokážeme léčit příčinu známe jen léky, které dovedou zlepšit kvalitu života a zpomalují průběh choroby

Známé osobnosti, které trpí Alzheimerovou demencí: např. Ronald Reagan (tj. bývalý americký prezident)

NOVINKY: zpráva ČTK ze 3.1.2003
francouzsko-americký tým oznámil 2.1.2003 kompletní rozluštění řetezce DNA na chromosomu 14 . Objev bohužel neznamená automaticky i nalezení úspěšné metody léčby této choroby!!!